Újabb szintre emeltük a szoftveres gyártástervezést – (POEM Release 2.5)

A POEM APS gyártástervező rendszer a maga komplexitásának, vizualitásának és a mesterséges intelligenciával támogatott optimalizálásának köszönhetően eddig is egyedülálló megoldásnak számított a gyártás-finomtervező rendszerek között, azonban a POEM új 2.5. verziója még magasabb szintre emelte a szoftver gyártástervezést.

Célunk, mint mindig, a rendszer használhatóságának javítása, így számos további ütemezési, optimalizálási és UI változtatást hajtottunk végre közvetlenül az ügyfelek visszajelzései alapján.

Nagy örömmel tölt el bennünket, hogy ismét hasznos és régóta várt új funkciókkal bővül a POEM APS rendszerünk, amelyek közül néhányat az alábbiakban be is mutatunk röviden.

Főbb újdonságok

  • „Available to Promise” számítás és párbeszédpanel
  • A várakoztatókezelés módosítása, részleges anyagigény kielégítés
  • Hőkezelő technológiák ütemezésének fejlesztése
  • Pontosabb hátrafelé tervezési javaslatok

ATP számítás (Mikorra lehetne kész? Beleférne e ha rendelnének még)

Az egyik legizgalmasabb új funkció az ATP (Available to Promise) számítás megvalósítása

Az ATP számítás kétségkívül egy hasznos funkció minden vállalkozás számára, ugyanis lehetővé teszi valós, vagy feltételezett vevői igények szimulációját, az őket kielégítő gyártási rendelések generálásával.

Ez azt jelenti, hogy a gyártástervező az ATP kalkuláció segítségével képes lesz:

  • Gyártási rendelések szimulálására: Új értékesítési igényeket szimulálhatnak, és ezekhez kapcsolódóan gyártási rendelések generálhatók. Ez segíti a felhasználókat abban, hogy előre lássák, milyen hatással lesznek az új igények a meglévő gyártási tervre.
  • Rendelések beillesztése a gyártási tervbe: Az új rendelések beilleszthetők az aktuális gyártási tervbe anélkül, hogy a meglévő rendelések teljesítési határideje sérülne. Az ATP kalkuláció biztosítja, hogy az új rendelések figyelembevételével is tarthatók legyenek a határidők.
  • Teljesítési határidők meghatározására: Az ATP kalkuláció lehetővé teszi a teljesítési határidők pontos meghatározását, ezzel segítve a tervezést és a megrendelők tájékoztatását.

Az ATP megvalósításával olyan eszközt tudunk biztosítani a gyártástervező számára, amely könnyen és gyorsan képes a bizonytalan kérdések megválaszolásában hatékony támogatást nyújtani.

Az ATP számítás egy teljesen új dedikált felületet kapott a POEM rendszeren belül, ami elkülönül a gyártástervezés tervezőtáblájától, de az ATP számítás eredménye minden nézetben megjeleníthető, elemezhető és az igényeknek megfelelő könnyedén módosítható a legjobb döntések meghozatala érdekében.

A várakoztatók kezelése módosítása, részleges anyagigény kielégítés

A POEM új verziójában megvalósításra került a tervezést és ütemezést várakoztatók kezelésének módosítása, ami szintén egy új szimulációs lehetőséget biztosítva támogatja a gördülékenyebb és hatékonyabb gyártástervezést.

Részleges anyagigény kielégítése

A részleges anyagrendelkezésre állással történő ütemezés lehetővé teszi a gyártástervező számára, hogy sokkal rugalmasabban tudjon dönteni azokról a gyártásokról, amelyeknek a teljes rendelt mennyiségéhez nincsen elegendő anyag.

Az APS legfőbb erőssége a szigorú és precíz ütemezés, valamint az összes szükséges erőforrás és korlátozás figyelembe vétele a tervezés futtatásakor. Ennek köszönhető csak olyan tervek születnek, melyek megvalósíthatók és megfelelnek az összes technológiai feltételnek.

Mivel a gyártástervezés is egy dinamikus folyamat, amely reagál a vállalat többi eseményére, ezért volt szükséges a részleges anyagigény kielégítését támogató szimulációs lehetőség bevezetése, mert lényegesen nagyobb szabadságot és rugalmasságot tud biztosítani a rendszer a gyártástervező kollégák számára.

Várakoztatók kezelése

A készleteken kívül több korlátozó, várakoztató tényező is felmerülhet, ami nehezíti, korlátozza az ideálisan ütemezett terv létrehozását. Az APS-ben kialakításra került egy dedikált felület, ahol lehetőség van az elsődleges késleltetők azonosítására a konkrét gyártások esetében. Ez segít a felhasználóknak abban, hogy gyorsan felismerjék és kezeljék azokat a problémákat, függőségeket, amelyek késleltetést okozhatnak.

Az elemzések egyszerűsítése érdekében egy dedikált listanézet is rendelkezésre áll, amely átlátható módon mutatja be a késleltető tényezőket. Ez a nézet segíti a felhasználókat a problémák gyors és hatékony megoldásában.

Hátrafelé tervezés bővítése

Bár a POEM APS már korábban is képes volt külön kezelni az előrefelé és a hátrafelé történő ütemezést, sőt az egyedi igények szerint meghatározott időtávokon (rövidtáv, közép és hosszútáv) eltérő ütemezési módszert lehetett választani.

A korábbi megközelítés esetében minden munkához hozzárendelhető volt valamilyen határidő, amelyet az ütemezés figyelembe vett. A nehézséget az okozta, hogy adott időtávon minden munka szerepelt, még azok is, amelyekhez nem tartozott szigorú készlet hozzárendelés, vagy konkrét igény.

A hátrafelé tervezés új konfigurációja lehetővő teszi, hogy a gyártástervező különbséget tudjon tenni a szigorú készlet hozzárendeléssel rendelkező és a nem szigorú hozzárendelésű gyártások között, így kiszűrhetők azok a fontos és kritikus gyártások, amelyekkel szükséges időben foglalkozni. Ez azt jelenti, hogy az új beállítás mellett a hátrafelé tervezés az igénylő nélküli munkákat kivonhatja az ütemezésből a könnyebb átláthatóság miatt.

Elkezdett/folyamatban lévő munkák ütemezése

Mivel a gyártásterv és a valóság folyamatosan csúszik el egymástól, ezért szerencsés, ha a terv és a valóság közötti kapcsolat egy üzemi adatgyűjtéssel megteremtésre kerül és folyamatosan aktuálisan tartható a terv.

A tapasztalatok alapján azonban vannak olyan üzemek, ahol nem folyamatos a kapcsolat, csak ritkán, műszakonként egy-két alkalommal történik jelentés. Itt fennáll a veszélye a terv elavulásának. Az új fejlesztés ezt a nehézséget oldja fel és az  aktuális műszakban az utolsó gyártási jelentés óta eltelt időt figyelembe véve mindig pontos gyártási terv készíthető, még akkor is, ha a műhelyből származó adatok nem frissek.

Egy új konfigurációs beállítás lehetővé teszi a folyamatban lévő gyártások ütemezését azzal a feltételezéssel, hogy a gyártás az utolsó gyártási jelentés óta folyamatban van. és a gyártás a normáknak megfelelően haladt Ez lényegében a gyártás ütemezett megkezdését a „múltba” helyezi, és pontos tervezést tesz lehetővé.

Hőkezelő gépek ütemezése (Blokkos ütemezés)

Bár a hőkezelő gépek, kemencék tervezése korábban is részét képezte a POEM APS rendszernek a jelenlegi fejlesztés jelentősen bővítette ennek képességét.

A legnagyobb kihívást a hőkezelő gépek tervezése esetében korábban az egyszerre feldolgozható mennyiségek kezelése jelentette. Az új blokkos ütemezése lehetővé teszi a kapacitás ellenőrzését az anyagfüggő tételmennyiség alapján.

A fix blokk ütemezése képes olyan technológiák modellezésére, ahol a kezelési idő független a feldolgozott mennyiségtől, de a gép kapacitása korlátozhatja, hogy egy tételben mennyi termék helyezhető be. Az ütemezés módosításai lehetővé teszik a gépek kapacitásának és az anyagspecifikus „térfogatnak” a beállítását, így a tételméretek meghatározásakor pontosabban figyelembe vehetők a különböző méretű termékek vagy különböző csomagolási tulajdonságokkal rendelkező anyagok.

Az ütemezés fix hosszúságú blokkokban történik

  • Egy blokk „össztérfogata” korlátozott
  • Cikkenként megadható hogy „mekkora helyet foglal” a blokkban

A blokkok feltöltése dinamikusan, a munkák sorrendjében történik

  • Egy munka összmennyisége több blokkra bontható
  • Vagy egy blokk összmennyiségét kiadhatja több különböző munka is

Az blokkos ütemezést az alábbi technológiák esetében lehet hatékonyan alkalmazni:

  • Hőkezelő, megeresztő kemencék
  • Elektrolízis, galvanizáló medencék

Előretekintő heurisztika

A heurisztikus ütemezés a POEM APS rendszer második szintű, már automatizált ütemezési megoldása, amely hatékony és gazdaságos tervek készítését teszi lehető.

A heurisztika eddigi hátránya az volt, hogy a prioritásokat és a szempontrendszert fixen és önkényesen kezelte, ami azt jelenti, hogy a határidő alapú prioritást mindennél fontosabban tekintette, ezáltal a kapacitások kihasználása másodlagos volt. Az ütemezésben lévő lyukakat csak akkor töltötte fel, ha egy munka teljesen belefért az adott résbe.

Az új előretekintő heurisztikus megközelítésnél a kapacitáskihasználás és a lyukak feltöltése minden más szempontnál fontosabb. Az egyedi vevői prioritások alapján ez kedvezőbb lehet, mint a standard heurisztikus ütemezés szigorúbb prioritási sorrendje.

Az új heurisztikus logika megbontja a határidősorrendet, megbecsüli a munkák legkorábbi ütemezhető kezdetét és kiválasztja azokat, amelyek a legfontosabbak és amelyek a legkorábban elvégezhetők.

Az új megközelítésnek köszönhetően lényegesen jobb, a kapacitásokat lényegesen jobban kihasználó, kevesebb üresjáratot eredményező terveket tud készíteni a heurisztikus tervezés.

Jövőbeni fejlesztési irányok

A POEM csapata elkötelezett a folyamatos fejlesztés és innováció mellett. A jövőben továbbra is célunk, hogy új funkciókkal és fejlesztésekkel bővítsük a rendszert, hogy még hatékonyabbá tegyük a gyártástervezést.

Az új verziókban további automatizálási lehetőségek, intelligens elemzési eszközök és testreszabási opciók várhatók, amelyek tovább növelik a rendszer rugalmasságát és használhatóságát.

A POEM 2.5.0 verziója ismét új szintre emelte a szoftveres gyártástervezés fogalmát, és biztosítja, hogy a felhasználók a legmodernebb eszközökkel végezhessék munkájukat.