10+1 hiba, amit el kell kerülnöd a gyártástervezés során

A gyártástervezés kulcsfontosságú eleme a termelés hatékonyságának, a költségek csökkentésének és az ügyfélelégedettség növelésének. Egy-egy tervezési hiba nemcsak időveszteséget, hanem komoly anyagi károkat is okozhat. Az alábbi 10+1 hibát rendszeresen látjuk a hazai és nemzetközi gyártócégeknél – jó hír, hogy ezek nagy része elkerülhető.

1. Nincs valós idejű adat

Ha csak utólag érkeznek be a gyártási adatok, akkor mindig „utólagos kármentés” zajlik a termelésben. Egy gépállás, anyaghiány vagy selejt csak akkor derül ki, amikor már beavatkozni késő.

A DanubiSoft dSuite MES+ rendszer lehetővé teszi a gyártósori események valós idejű követését, így mindig pontos képet kapsz arról, mi történik a műhelyben. Ez különösen fontos ipar 4.0 környezetben, ahol az azonnali reagálás döntő versenyelőnyt jelent.

2. Túlzott Excel-függőség – hibalehetőségek minden sorban

Sokan még mindig táblázatokkal végzik a gyártástervezést. Bár elsőre praktikusnak tűnhet, a manuális adatbevitel, verziókezelés és a képletek karbantartása hatalmas hibalehetőségeket rejt. Ráadásul nehéz egy változást végigvezetni egy teljes terven.

A POEM APS rendszer mesterséges intelligenciával támogatja az automatikus gyártástervezést, figyelembe véve az erőforrásokat, határidőket, készleteket és prioritásokat – mindezt néhány másodperc alatt.

3. Nem átlátható az erőforrás-kihasználtság

A gépek, dolgozók, alapanyagok kapacitása gyakran nincs pontosan nyilvántartva. Így előfordulhat, hogy egy gép túlterhelt, míg más szabadon áll – vagy épp egy munkatárs túlórázik, míg máshol lenne szabad kapacitás.

A POEM APS a termelési kapacitások pontos nyilvántartásával segít abban, hogy a gyártási erőforrások a legoptimálisabban legyenek kihasználva. A tapasztalatok szerint akár 20–30%-kal is nőhet a gépkihasználtság, ha megfelelően történik az ütemezés.

4. Nincs automatikus visszacsatolás a termelésből

Gyakori hiba, hogy a termelési események nem kerülnek automatikusan vissza a tervező rendszerbe. Ez azt jelenti, hogy ha például egy gép meghibásodik, a terv nem módosul automatikusan, így kézzel kell újratervezni – ami időigényes és könnyen pontatlanná válik.

A POEM APS képes automatikusan aktualizálni a tervet, igény esetén pedig könnyedén újratervezni a termelést, figyelembe véve az aktuális eseményeket, így a gyártás mindig a valós helyzethez igazodik.

5. Az ERP és a gyártástervezés nincs integrálva

Ha az ERP rendszer és a gyártástervező rendszer között nincs adatkapcsolat, az információk manuálisan kerülnek át egyik rendszerből a másikba. Ez nemcsak időigényes, hanem újabb hibalehetőségeket teremt.

A DanubiSoft megoldásai ERP-függetlenek, de könnyen integrálhatók bármely vállalatirányítási rendszerrel, legyen szó SAP-ról, Navisionről vagy egyedi fejlesztésről. Így az adatáramlás automatikus és naprakész.

6. A rövidebb út választása – elnagyolt adatok

Sokan gombnyomásra szeretnének kapni egy ideális gyártástervet valamilyen rendszertől, de a bevezetési időszakban a kisebb bevezetési költség érdekében a tervezéshez szükséges technológiai adatok nem lettek megfelelő színvonalon kidolgozva. Kevés és rossz minőségű adatból egyik gyártástervező rendszer sem képes jó tervet csinálni.

A POEM APS rendszer bevezetésének fontos eleme a megfelelő mennyiség és minőségű technológiai adat előállítása, rendszerben való kialakítása.

7. Nincs anyagszükséglet tervezés – hiába van szabad kapacitás

Gyakran előfordul, hogy a gyártás leáll, mert nincs elegendő alapanyag a termelés elindításához. A tervben minden rendben lenne, de az anyaglogisztika nem követi a termelési ütemet.

A POEM APS képes szinkronizálni a gyártást és a beszerzést, így biztosan minden szükséges anyag rendelkezésre áll egy-egy munka kezdetekor.

8. Túltervezés – irreális gyártási célok

Sok vállalat túl optimistán tervezi meg a gyártási mennyiségeket, ami túlórához, hibákhoz és munkatársi elégedetlenséghez vezethet. Ennek gyakran az az oka, hogy nem pontos a technológiai adatok bázisa és rosszak a becslések.

A POEM APS lehetővé teszi és megköveteli a gyártás technológiai adatainak mély és pontos kezelését, figyelembe veszi a tényleges kapacitásokat, korábbi teljesítményeket, így reális és tartható ütemezést ad.

9. A munkatársak nem értik vagy nem használják a rendszert

Egy kiváló rendszer is haszontalan, ha a dolgozók nem tudják vagy nem akarják használni. Ha a kezelőfelület bonyolult, vagy nincs megfelelő oktatás, akkor az adatbevitel hiányos, a rendszer pedig pontatlanul fog működni.

A DanubiSoft rendszerei kifejezetten felhasználóbarát kialakításúak. A bevezetéshez teljes oktatást, betanítást és támogatást nyújtunk, így minden kolléga magabiztosan tudja használni.

10. Túlzott rugalmasság – érzelmi alapú döntések

A modern gyártás egyik kulcsa a rugalmasság. Ha bejön egy sürgős megrendelés, akkor a legtöbb vállalkozás képes azonnal borítani a kialakított gyártástervet azért, hogy a rugalmasságával megtartsa az ügyfeleit. Ez a rugalmasság lehetetlenné teszi a gyártástervezést, mert pont az optimalizálás szenvedi a legnagyobb kárt.

A POEM APS rendszerben lehetőség van valós idejű szimulációk futtatására, melyek megmutatják egy-egy beavatkozás hatását a gyártástervre vonatkozóan. Ennek köszönhetően minden objektív döntést tud hozni egy-egy változtatás tekintetében annak meghozataláról.

+1: A bevezetést nem előzi meg üzleti igényfelmérés

A legnagyobb hiba, ha egy gyártástervező vagy termelésirányítási rendszert úgy vezetnek be, hogy nem elemzik előtte a cég folyamatait, szűk keresztmetszeteit és valódi céljait. Így a rendszer nem fog igazán hasznosulni, vagy csak félgőzzel működik.

A DanubiSoftnál minden projektet üzleti igényfelméréssel, diagnosztikával és személyre szabott javaslatokkal kezdünk – így biztosan olyan rendszert kapsz, ami valóban segít abban, hogy hatékonyabban tudj gyártani.


Továbblépnél?

Ha szeretnéd, hogy a gyártásod ne csak pontosan, hanem hatékonyan és fenntarthatóan működjön, nézd meg megoldásainkat, vagy kérj személyes konzultációt.

💡 Kapcsolódó rendszereink: