Te már felkészültél?
Miért kerül bevezetésére a kiterjesztett gyártói felelősség?
Korunk egyik legnagyobb problémája a nem megfelelően kezelt hulladék kérdése.
Mind az ipari hulladék nagy része azonban nem kerül vissza a körforgásba.
Újrahasznosítás hiányában viszont óriási terhelést jelent a természetnek,
ezzel veszélyeztetve és nehezítve mindannyiunk jövőjét.
Az Európai Unió ezért szigorú irányelvekben határozta meg a hulladékgazdálkodás szabályozását.
Ezeknek megfelelően 2023 július 1.-től Magyarországon a gyártó cégek is felelősek lesznek egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségeiért.
Ezeket az irányelveket Kiterjesztett Gyártói Felelősségnek hívják (EPR – Extended Producers Responsibility).
Mi már felkészültünk!
A szabályozás ugyan még csak július 1.-vel lép életbe, de az már most látszik, hogy nemcsak a díj megfizetése, hanem az ezzel járó adminisztráció is jelentős mértékű lehet.
A DanubiSoft saját fejlesztésű
Vállalatirányítási rendszere,
a dSuite,
már felkészült az EPR kezelésére!
dSuite új fejlesztésével naprakészen kezelhetővé válik az EPR.
Teljeskörű támogatást nyújt a kötelező bevallás készítéséhez, ugyanis a rendszer automatikusan kalkulálja a gyártás során felhasznált csomagolóanyagok költségét, így az EPR kezelése nem jelent többlet adminisztrációt az ügyfélnek.
Rád is vonatkozik?
Elsősorban az Európai Unió által meghatározott körforgásos termék gyártóját, előállítóját terheli a díjfizetési kötelezettség a forgalomba hozatallal kapcsolatban.
Viszont akkor is vonatkozik, ha a terméket nem Magyarország területén készítették és ekkor az első magyarországi forgalomba hozónak kell megfizetnie a megszabott díjat.
Érdekel, hogy mi a teendő és minek kell megfelelni?
Ti is használtok csomagolást, mint minden gyártó cég?
Akkor rád is vonatkozhat.
Forgalomba hozatalnak számít az is, ha ingyenesen átruházzák a tulajdonjogát ezen termékeknek, és az az eset is, ha például egy külföldi webáruház magyar felhasználóknak adja el. Innentől a belföldön történő raktározás és a saját célú felhasználás is fizetési kötelezettséget teremt, akkor is ha a cég magának gyártja a meghatározott terméket.
Az érintett gyártóknak május 31-ig kell nyilvántartásba vetetni magukat. Ehhez a rendeletben meghatározott adattartalommal rendelkező kérelmet kell benyújtaniuk a hulladékgazdálkodási hatósághoz (vármegyei kormányhivatal)
A hulladékkezelést végző koncessziós társasághoz is hasonlóan kell regisztrálni (MOHU MOL).
MOHU MOL-ról itt olvashatsz többet:
https://mohu.hu/nem-lakossagi-ugyfelek/kiterjesztett-gyartoi-felelosseg-epr
A gyártó cégeknek negyedévente adatot kell majd szolgáltatniuk a hulladékgazdálkodási hatóság felé a tárgynegyedévet követő hónap 20-ig a forgalomba hozott termékekről.
A szabályozás szerint hulladéktermelőnek az a vállalkozás számít, aki tevékenysége során az EPR körébe tartozó hulladékot termel (például külföldről származó csomagolás lebontásával).
Érdemes minden a körforgásos termékek gyártásával, forgalmazásával és felhasználásával érintett gazdasági szereplőnek hozzáértő tanácsadók bevonásával átvilágítani termékkörüket, a gyakorlati teendőkre való felkészülés és a plusz költségek tervezése miatt.
A Deloitte oldalán többet olvashatsz az EPR kötelezettségről
További érdekességeket pedig a Termékdíj.hu-n olvashatsz:
https://xn--termkdj-eya2b.hu/ugyfel/epr-kiterjesztett-gyartoi-felelossegi-dij/